manuální metody

Manuální metody (myofasciální techniky, masáž, kloubní mobilizace a strečink) představují skvělý způsob, jak podpořit fyzické i duševní zdraví Vašeho mazlíčka. Pomocí těchto metod dokážeme uvolnit svalové napětí, zvýšit průtok krve, zmírnit stres a úzkost a také ulevit od bolesti. Masírování navíc přináší, stejně jako u lidí, celkový pocit relaxace, pohody a klidu. 

PRŮBĚH FYZIOTERAPEUTICKÉHO OŠETŘENÍ 

Ošetření pomocí manuálních metod vede k uvolnění napětí svalů, spasmů a blokací ve svalech a kloubech. Po každém takovém ošetření je nutné dodržovat klidový režim. Aby se dostavil kýžený efekt, je nutné ošetření opakovat. 

Terapie nejčastěji probíhá formou 3-5 setkání v odstupu 7-14 dní. Počet návštěv a interval mezi nimi je individuální, vždy záleží na stavu a věku jedince.  

Po sérii ošetření následuje 4–6týdenní pauza, poté proběhne jedna kontrolní terapie. 

Objednám se

Myofasciální techniky

Myofasciální techniky se soustředí na svaly a fascie, což jsou pojivové tkáně obklopující svaly, orgány a další struktury v těle. Fascie mohou být přetížené, ztuhlé a bolestivé, právě myofasciální techniky jim pomáhají uvolnit se, zlepšit jejich funkci a vzájemnou kluznost. Tyto techniky zahrnují hlubokou masáž, terapii pomocí trigger pointů, myofasciální uvolňování atd. Provádějí se pomocí dlaní, prstů, palců nebo speciálních nástrojů, jako jsou pěnové míčky. 

Fyzioterapie psů Zlínský kraj

Fyzioterapie pro psy Zlínský kraj

masáže

Masírování se provádí třením, hnětením a vibrací. Při práci využívám jemného tlaku na různé části těla psa, jako jsou záda, krk, končetiny a hlava. Pro nejlepší výsledky je ideální provést masáž celého těla psa. Celý proces je vždy prováděn s jemným a přátelským přístupem, aby se pes cítil co nejpohodlněji a nejbezpečněji a mohl se maximálně uvolnit. 

Kloubní mobilizace

Technika kloubní mobilizace je skvělým způsobem, jak se vypořádat s dysfunkcí kloubů i měkkých tkání. Tento přístup vede ke zvýšení pohyblivosti kloubů a zmírnění bolesti. Pohyb v kloubech přináší mnoho benefitů – vyživování kloubní chrupavky, zlepšení krevního oběhu a snížení svalového napětí. Pohyby jsou prováděny velmi pečlivě jen v rozsahu, který je pro pejsky přijatelný. Každé ošetření je trochu jiné, liší se v typu (klouzání, trakce), směru i stupni pohybu. Klíčové je také správné fixování kloubu. 

Rehabilitace pro psy Zlínský kraj

Fyzioterapie psů Zlínský kraj

strečink

Strečink neboli protahování je jemné napínání měkkých tkání v těle. Tato jemná metoda je nebolestivá, důležité je věnovat pozornost pomalému postupu, aby se předešlo potenciálnímu poškození tkání. Jeho aplikace se provádí vždy na předem zahřáté svaly a s dostatečnou fixací. Strečink nabízí výhody v podobě protažení poškozených tkání, zvýšení flexibility a pružnosti svalů 

Je to velmi účinná technika pro psí sportovce, jelikož pravidelný strečink po výkonu pomáhá předcházet zranění. Strečink není vhodný pro pacienty, kteří se zotavují z úrazu, mají čerstvě zahojenou zlomeninu, otevřenou ránu nebo otok. Je třeba být opatrnější u starších jedinců, jejichž tkáně již nejsou tak pružné. 

Rozlišujeme dva typy strečinku – aktivní a pasivní. Aktivní strečink je takový, kde pacient provádí většinu práce s minimální asistencí terapeuta, často s použitím motivace, pamlsků. Pasivní strečink naopak plně provádí terapeut, a je přitom důležité, aby pacient byl zcela klidný, uvolněný a pokud možno ležel. Tato forma manipulace se nikdy nesnaží překročit práh bolesti psa a neměla by vyvolat odporovou reakci. Pasivní protažení je ideální nejen po masáži, ale také po fyzickém výkonu.