První návštěva fyzioterapeutického pracoviště

První návštěva většinou pro vašeho mazlíčka není stresující, a to i v případě, že návštěvu veterináře snáší špatně až panicky. Je to zejména díky dostatku času pro samotné ošetření, cvičení či masáž a spoustě odměn. Na první návštěvě může být mírně nejistý, při ní ale zjistí, že manipulace je příjemná a nehrozí mu nebezpečí. S pokračujícími návštěvami je uvolněnější a natěšený na práci a manipulaci.

Před návštěvou 

Alespoň dvě hodiny před návštěvou mazlíčka nekrmte, bude lépe motivovatelný na odměnu, tělo nebude trávit potravu, naopak bude pozornější a vnímavější k novým věcem kolem sebe.  

S sebou vezměte oblíbené pamlsky, natrhané/nakrájené na maličké kousky.  

Veterinární zprávu, ve které jsou informace o diagnóze, jak ortopedické, neurologické či o jiném zdravotním problému, mi zašlete prosím alespoň den předem, popř. ji vezměte s sebou v tištěné podobě.

Ideální je, aby byl vyčesaný a měl suchou srst bez nečistot (semínka, slepené chlupy blátem či dredy apod.)

Před vstupem psa řádně vyvenčete.

Při splnění výše uvedených bodů bude pro mazlíčka ošetření pohodlnější, šetrnější a efektivnější.

Pes by neměl jevit známky infekčních onemocnění, známky šoku, vyčerpání či jiného akutního stavu.

Fyzioterapie psů Zlínský kraj

Rehabilitace psů Zlínský kraj

při lekci

První návštěva trvá obvykle 60–90 min. Během ní se seznámím s vaším mazlíčkem, s vámi a vaším společným denním režimem, s jeho aktuálním stavem i minulými pohybovými problémy, či operacemi. Během rozhovoru si pejsek nerušeně prohlédne pracoviště a vybavení pomocí aktivity freework. Založím si kartu klienta. 

Následuje seznámení mě jako fyzioterapeuta s vaším mazlíčkem pomocí pozorování (v chůzi či klusu, při změně poloh, zejména sedni a vstaň apod.) a ideálně prohmatání celého psa buď vestoje nebo vleže. Takto probíhá základní fyzioterapeutické vyšetření. Je důležité uvědomit si, že toto vyšetření nenahrazuje žádné veterinární vyšetření, ani základní, ani specializované (ortopedické či neurologické).

Po tomto vyšetření a získání všech nutných informací včetně toho, co od fyzioterapie očekáváte (zlepšení pohybu, lepší sportovní výkony, zmírnění bolestivosti aj.), naplánujeme konkrétní rehabilitační plán. Ten obsahuje nálezy, zvolené fyzioterapeutické metody, četnost a délku návštěv (nejčastěji 30–60 min), doporučení, vhodná domácí cvičení a přibližnou celkovou délku rehabilitace (veškerý obsah plánu se může měnit v závislosti na stavu a rychlosti zlepšování klienta).  

po lekci

Psa nakrmte nejdříve dvě hodiny po ošetření. 

Vždy po návštěvě dopřejte mazlíčkovi úplný klidový režim, dle charakteru zvolené metody se délka klidového režimu pohybuje od jednoho do tří dnů.

Terapeutické metody způsobují v těle změny. Díky nim se pes může cítit unaveně, trpět nevolností, mít zvýšenou potřebu jak příjmu tekutin, tak vyměšování. Zajistěte prosím dostatek vody a optimálně i stálou teplotu okolí, ve kterém se pes nachází. 

V době klidového režimu choďte se psem pouze na cca 10minutové procházky, optimálně na vodítku, ať zajistíte pomalou chůzi. 

Sledujte změny chování. Olizuje si nějaké místo nebo tlapky? (Ne)chce si hrát? Je moc aktivní nebo naopak méně než obvykle? Není schopný se pořádně oklepat? V případě zaznamenání těchto nebo podobných změn si je zapište a na příští návštěvě mě o nich prosím informujte.

Klidový režim

Rehabilitace pro psy Zlínský kraj